Волочиська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

КРИЛАТА НЕБЕЗПЕКА!!!

Дата: 04.09.2018 16:08
Кількість переглядів: 807

Фото без описуУ кінці серпня цього цього року спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькійобласті , при проведенні обстежень у м. Волочиськ і відрізку автошляху Ужгород- Тернопіль- Кропивницький- Донецьк Е 50 , було виявлено небезпечного шкідника багаторічних насаджень – американського білого метелика.

04 вересня 2018 р. розпорядженням голови Волочиської  РДА було запроваджено особливий карантинний режим на вище вказаних територіях (завантажити повну версію розпорядження).

Американський білий метелик (HyphantriacuneaDrury.) (АБМ) – багатоїдний  шкідник, що пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур, особливо полюбляє шовковицю, клен ясенелистий, волоський горіх, плодові дерева. Його гусінь об’їдає листя на деревах, утворюючи павутинні гнізда. При великому спалаху розмноження гусені, посадки дерев цілком залишаються без листя, оповиті білим павутинням. Втрата листя спричиняє порушення процесів обміну речовин у рослинах, їх ослаблення, втрати захисної, декоративної, естетичної функції, зниження врожайності плодових культур. При дуже сильному заселенні  - ослаблені дерева гинуть.

Основна ознака пошкодження – наявність на деревах білих павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі в середині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла  гілка чи частина її розміром 1-2 м.

Фото без описуЛіто – пора спустошливої активності шкідника. Мабуть, кожен бачив ці нещасні дерева та кущі, що їх американський білий  метелик перетворив на суцільні кокони павутини. Якщо вчасно не допомогти рослині, окупованій білим американським метеликом, вона загине.

Ці комахи літають вночі, тому мають мало природних ворогів, метелики переміщуються швидко і на великі відстані. Гусінь білого американського метелика коричневого кольору, бархатиста, з чорними цятками по всьому тілу, пухнаста. Лялечки шкідника зимують в корі дерев, в стеблах сухих рослин, під грудками землі і навіть у будівлях! Словом, зими цьому шкіднику не страшні, навіть з сильними морозами.

Метелики з’являються навесні, в період цвітіння фруктових дерев. У травні-червні метелики активно відкладають яйця, а вже через пару тижнів з них виходить гусінь, яка буквально зжирає листяну частину дерева. Гусінь американського білого метелика живе колоніями – це ті самі «кубла» з павутини, які ми бачимо на уражених шкідником деревах. 40, а то і 50 днів гусінь нищить все на своєму шляху, і лише потім заляльковується. Вже в липні з’являється наступне покоління метеликів, самки другого покоління  ще плодовитіші, одна особина відкладає 2500 яєць! Гусінь другого покоління об’їдає дерева до самої осені.

 

Заходи боротьби

Механічні: знищення   шкідника проводити шляхом обрізання та спалювання гнізд з личинками перших віків, та збирання лялечок, яких слід шукати у всіх щілинах дерев, парканів, стін, під камінням і цеглинами, які лежать навколо ураженого дерева, під відсталою корою на стовбурах дерев, в старих зім’ятих павутинних гніздах, перекопування грунту в проекції крони. Гілки з гніздами обрізають і спалюють. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють.

Хімічний метод врегулювання шкідника проводять на початку відродження гусениць та після їх виходу з павутинних гнізд- 2-3 разовими обробками гусені 1-2 поколінь, інсектицидом з інтервалом 7-10 днів  дозволеними препаратами згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання  в Україні ( антигусінь, КС - 4 мл на 10 л води на 1 сотку; антикліщ Макс, КЕ – 10 мл на 10 л води на 1 сотку; армет, КС – 4 мл на 10л води на 1 сотку; базало 100, КЕ – 6 мл на 10л води на 1 сотку; блискавка, КЕ –1,5-2,5 на 3-5 л води; бомбардир, ВГ – 0,7 г на 10 л води; децисПрофі 25WG,ВГ– 1 г на 10 л води на 2-5 дерев; діабло, КЕ – 4-6 мг на 10 л води на 8 дерев; карате Зеон 050 CS, мк.с -4 мл на 10л води; конфідор Максі, ВГ – 0,7 г на 10 л води на 6-8 дерев; Люфокс 105 ЕС, к.е. – 10 мл на 1 сотку на 10 л води;матч 050 ЕС, к.е. – 8 мл на 5 л води ; препарат 30В, КЕ – 0,4 л на 20л води; проклейм 5SG, PГ – 3 гр на 10 л води; цезар, КЕ – 4-6 мл на 10 л води на 8 дерев).

Біологічний метод доцільно застосовувати в населених пунктах проти гусениць молодших віків(1-3) ї за відсутності опадів протягом 3-5 днів;   (біоінсектицид Скарадо-М–20-30г на 1 сотку) слід зауважити, що біологічні препарати діють повільніше ніж хімічні.

Проведення механічних та хімічних заходів боротьби із американським білим метеликом дасть змогу у найближчий час знищити цього шкідника. Але варто зауважити, що ця боротьба повинна проводитись  кожним господарем.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора