Держенергонагляд інформує про підготовку до грозового періоду
Гроза відноситься до найбільш небезпечних для життя і здоров´я людини природних явищ.
Блискавка - одне з найбільш руйнівних природних явищ, з якими стикається людина. На земній кулі щорік відбувається до 16 мільйонів випадків гроз, тобто близько 44 тисяч за день. Прямий удар блискавки є найбільш небезпечним зі всіх її проявів. Для будівель і споруд унаслідок безпосереднього контакту каналу блискавки з цим об'єктами є можливість спалаху або руйнування, а також пошкодження чутливого устаткування унаслідок супутнього блискавці імпульсного електромагнітного поля. Переважне число пожеж і руйнувань викликане саме цією дією. Прямий удар блискавки також дуже небезпечний для здоров'я людей.
Правила поводження під час грози:
- У будинку необхідно швидко закрити всі двері та вікна! Оскільки відомо, що блискавка дуже небезпечна. Також, вимкніть всі працюючі електричні прилади, тому що існує імовірність їх пошкодження.
- Якщо гроза застала Вас на вулиці, негайно йдіть додому, або зайдіть в будь-яке інше приміщення: магазин, аптека, школа, під’їзд найближчого житлового будинку
- В лісі або парковій зоні ніколи не ховайтесь як за високими, так і за поодиноко стоячими деревами, оскільки вони притягують до себе блискавки. Найкраще місце укриття – кущові зарослі.
- В полі не заривайтеся в копу сіна та не лягайте на мокру землю.
- Знаходження у воді під час грози взагалі не гарантує безпеки. Негайно вийдіть на берег! Можна отримати серйозну травму, якщо блискавка влучить у воду. Вода являється провідником електричного струму, а блискавка – це електричний розряд.
- Якщо Ви побачили кульову блискавку червоного, жовтого або інтенсивного білого кольору, не відмахуйтеся від неї, а спокійно стійте на місці.
Блискавкозахист – це комплекс заходів і спеціальних засобів для забезпечення цілісності будівель і майна та безпечної життєдіяльності людини.
Блискавкозахист розділяється на зовнішній і внутрішній.
Зовнішній блискавкозахист забезпечує захист будівель від прямих ударів блискавки.
Склад зовнішнього блискавкозахисту:
- Блискавкоприймач — пристрій, що переймає на себе розряд блискавки. Виконується з металу (нержавіюча або оцинкована сталь, алюміній, мідь);
- Блискавковідвід (струмовідвід, спуск) — частина системи, призначена для відведення струму блискавки від блискавкоприймача до заземлювача;
- Заземлювач — провідна частина або сукупність сполучених між собою провідних частин, що знаходяться в електричному контакті із землею безпосередньо або через провідне середовище.
Внутрішній блискавкозахист призначений для зменшення імпульсних електромагнітних ефектів дії струму блискавки на людей і устаткування, що знаходяться усередині будівлі.
Склад внутрішнього блискавкозахисту:
- Система зрівнювання потенціалів всіх провідних конструкцій, що входять в об'єкт – з'єднання з низьким опором між провідними конструкціями і заземленням;
- Пристрій захисту від імпульсного перенапруження (ПЗІП) – забезпечує обмеження занесення високого потенціалу по повітряних, кабельних лініях, лініях зв'язку і інших інженерних комунікаціях.
З метою забезпечення надійної роботи електричних мереж в умовах грозового періоду 2018 року, споживачам електричної енергії необхідно проводити періодичні огляди та перевірки на відповідність вимогам нормативних документів:
- стану розрядників і обмежувачів перенапруги всіх класів напруги;
- захисту відкритих розподільчих пристроїв підстанцій від прямих влучень блискавок;
- захисту від перенапруг трансформаторів, які не використовуються, ізольованих нейтралей, а також обмоток трансформаторів, які використовуються в схемах АВР;
- стану компенсації ємнісних струмів замикання на землю (наявність та достатність дугогасильних котушок, їх працездатність, робота автоматики);
- стану заземлення обладнання підстанцій;
- стану грозозахисних тросів.
Нагадуємо, що контроль за технічним станом енергомереж дає можливість уникнути аварій, катастроф та трагедій і є пріоритетним завданням у справі сталого енергопостачання.